The All-District 10-3A girls basketball team superlatives, as selected by district coaches, are as follows: Most Valuable Player — Ally Harvey, Jr., Howe; Offensive Player of the Year — Cassidy Anderson, Jr., Howe; Defensive Player of the Year — Jenna Honore, Jr., Howe; Sixth Person of the Year — Cierra Spurgin, Sr., Blue Ridge; Newcomer of the Year — Raven Fox, So., Leonard; Coaching Staff of the Year — Howe.


The Lady Bulldogs had two girls; sophomore Sierra Copeland and senior Calley Vick who made First Team All-District honors, junior Molly Wilson was selected for Second Team All-District, while sophomores Marissa Agee and Katie Grogan earned Honorable Mentions. A slew of Lady Bulldogs — Cassidy Anderson, Sierra Copeland, Paetyn Ford, Katie Grogan, Ally Harvey, Jenna Honore, Calley Vick, Trinity Williams, and Molly Wilson were all selected for Academic All-district.


The Lady Panthers had three First Team All-District selections with sophomore Emma Donald, junior Torrin Riddick and Senior Maegan Thomas, senior Avery Duncan and junior Micah Welch were selected for Second Team All-District, while senior Breanna McCaskill, junior Alyssa Taylor and sophomore Valerie Young picked up Honorable Mentions. A good deal of Lady Panthers were selected for Academic All-District — Harley Butler, Kate Carson, Emma Donald, Avery Duncan, Darcey Early, Breanna McCaskill, Mireya Mullins, Torin Riddick, Alyssa Taylor, Maegan Thomas, Micah Welch, and Valerie Young.


The full all-District 10-3A selections for girls basketball are as follows:


First Team


Gabby Smith, So., Bells; Haley Arledge, Jr., Bells; Ellery Martin, Sr., Blue Ridge; Melanee Lewis, Sr., Bonham; Sierra Copeland, So., Howe; Calley Vick, Sr., Howe; Remi Long, Sr., Leonard; Emma Donald, So., Van Alstyne; Torrin Riddick, Jr., Van Alstyne; Maegan Thomas, Sr., Van Alstyne.


Second Team


Alexis Grove, Sr., Bells; Skylar Gerner, Jr., Blue Ridge; Kylie Matters, Fr., Blue Ridge; Averi Reeves, Jr., Bonham; Molly Wilson, Jr., Howe; Makynzie Price, Jr., Leonard; Alexa Rhone, So., Leonard; Avery Duncan, Sr., Van Alstyne; Micah Welch, Jr., Van Alstyne; Natalie Alexaner, Fr., Whitewright; Amaya Rice, Sr., Whitewright.


Honorable Mention


Bells — Cheznie Hale, So.; Mia Moore, So.; Blue Ridge — Abigail Sullivan, Jr.; Makenna Walker, Fr.; Bonham — Chyrsi Hemby, So.; Haleigh Solano, Sr.; Howe — Marissa Agee, So.; Katie Grogan, So.; Leonard — Nakita Harris, So.; Katie Pemberton, Sr.; Van Alstyne — Breanna McCaskill, Sr.; Alyssa Taylor, Jr.; Valerie Young, So.; Whitewright — Jy’Rea Johnson, Sr.; Emily Looney, Jr.; Callie McGee, So.; So., Gracie Robinson.


Academic All-District


Bells — Haley Arledge, Kayton Arnold, Courtney Davidson, Alexis Grove, Cheznie Hale, Mia Moore, Gabby Smith, Jaiden Tocquigny; Blue Ridge — Abigail Jimenez, Ellery Martin, Kylie Mthers, Abigail Sullivan; Bonham — Carsyn Hemby, Chyrsi Hemby, Shelby Jones, Haleigh Solano, Caraline White; Howe — Marissa Agee, Cassidy Anderson, Sierra Copeland, Paetyn Ford, Katie Grogan, Ally Harvey, Jenna Honore, Calley Vick, Trinity Williams, Molly Wilson; Leonard — Angelina Bryan, Linda Feagan, Raven Fox, Nakita Harris, Remi Long, Katy Pemberton, Brooke Perry, Makynzie Price, Alexa Rhone; Van Alstyne — Harley Butler, Kate Carson, Emma Donald, Darcey Early, Breanna McCaskill, Mireya Mullins, Torin Riddick, Alyssa Taylor, Maegan Thomas, Micah Welch, Valerie Young; Whitewright — Makayla Alexander, Emily Barnhurst, Jy’Rea Johnson, Emily Looney, Callie McGee, Gracy Robinson, Amaya Rice.