The All-District 10-3A boys basketball team superlatives, as selected by district coaches, are as follows: Most Valuable Player — Josh Ukpe, Sr., Bonham; Offensive Player of the Year — Samuel Tormos, Jr., Van Alstyne; Defensive Player of the Year — Seth Lewis, Sr., Leonard; Sixth Person of the Year — Tanner Reaves, So., Bonham; Newcomer of the Year — JJ Boling, Fr., Van Alstyne; Coaching Staff of the Year — Van Alstyne.


The Panthers had senior Tyler Sperry pick up First Team All-District honors, junior Cam Montgomery and junior Jayson Beckett were selected for Second Team All-District, while junior Drelin Davis earned a Honorable Mention. A good chunk of Panthers were selected for Academic All District — Jayson Beckett, JJ Boling, Drelin Davis, Garrett Keenan, Tommy Leutwyler, Cam Montgomery, Two Orduna, Brock Powers, Tyler Sperry, and Samuel Tormos.


Howe Bulldog senior Elijah Campbell gained First Team All-District honors, sophomore Noah Campbell was selected for Second Team All-District, while senior Devin Porter and junior Caiden Harmon picked up Honorable Mentions. An impressive amount of Bulldogs were selected for Academic All-District — Elijah Campbell, Logan Elvington, Layton Elvington, Steven Waldrip, Ayden Norton, Jarron Ing, Noah Campbell, and Cameron Lankford.


The full all-District 10-3A selections for boys basketball are as follows:


First Team


Tyler Sperry, Sr., Van Alstyne; Jordan Meixelsperger, Sr., Whitewright; Seth Jackson, Sr., Whitewright; Jonathan Garza, Fr., Blue Ridge; Tyler Rodriguez, Sr., Bonham; Noah Shellman, Sr., Bonham; Elijah Campbell, Sr., Howe; Jaylen Duncan, Jr., Leonard; DJ Brown, Fr., Leonard.


Second Team


Cam Mongomery, Jr., Van Alstyne; Utah Porath, So., Blue Ridge; Cameron Reed, So., Bonham; Brandon Dona, Jr., Bonham; Dylan Cordell, Whitewright; Aaron Pitt, Whitewright; Wrangler Priest, Bells; Cire Luster, Bells; Noah Campbell, So., Howe; Jackson Anderson, Sr., Leonard; Jayson Beckett, Jr., Van Alstyne.


Honorable Mention


Bells — Tyler Hawthorn, Keaton High, Bryan Ponder; Blue Ridge — Caden Phillips, Ross Feagins, Kaden Walker; Bonham — Gaige Cravin; Howe — Devin Porter, Caiden Harmon; Leonard — Jace Lacook, Daniel McCain; Van Alstyne — Drelin Davis; Whitewright — Kylan Watson.


Academic All-District


Bells — Cire Luster, Wrangler Priest, Bryan Ponder, Cade Dogget, Keaton High, Tristan Mallory, Blake Rolen, Chisum Priest; Blue Ridge — Luke Jenkins, Caleb Jenkins, Jacob Duncan, Caden Phillips, Kaden Walker, Ross Feagins; Bonham — Gaige Cravin, Brandon Dona, Tyler Rodriguez, Brant Stuber, Josh Ukpe; Howe — Elijah Campbell, Logan Elvington, Layton Elvington, Steven Waldrip, Ayden Norton, Jarron Ing, Noah Campbell, Cameron Lankford; Leonard — Dalton Wigley, Mason Rhone, Jackson Anderson, Blake Schur, Jace Lack, DJ Brown, Jaylen Duncan; Van Alstyne — Jayson Beckett, JJ Boling, Drelin Davis, Garett Keenan, Tommy Leutwyler, Cam Montgomery, Teo Orduna, Brock Powers, Tyler Sperry, Samuel Tormos; Whitewright — Aaron Pitt, Jonisun Comola, Austin Jones, Tim Richey.